86-latek jechał autostradą pod prąd [FILM]
Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach: senior jechał A4 pod prąd
Piotr FilasPiotr Filas

86-latek jechał autostradą pod prąd [FILM]

Policjanci mówią że to był wielkanocny cud. W niedzielę, 20 kwietnia, 86-letni kierowca z Sosnowca wjechał pod prąd na autostradę A4 w Katowicach i jechał lewym pasem aż do kolejnego węzła. Funkcjonariusze dziś poinformowali o szczegółach tego groźnego zdarzenia i opublikowali nagranie.

W porannych godzinach wielkanocnej niedzieli, 86-letni mieszkaniec Sosnowca wjechał pod prąd na autostradę A4 w Katowicach, na wysokości Trzech Stawów.
Poruszając się lewym pasem ruchu, kontynuował jazdę w kierunku kolejnego węzła, stwarzając poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu.
 

Patrol zatrzymał 86-letniego kierowcę fiata - jechał autostradą A4 pod prąd 

Policjanci z katowickiej drogówki szybko namierzyli kierującego fiatem i zatrzymali go. Wobec 86-latka wszczęto postępowanie w związku z popełnionym wykroczeniem. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a sprawa zostanie skierowana do sądu.

W tej niebezpiecznej i nieodpowiedzialnej sytuacji można mówić o ogromnym szczęściu. Jak informują policjanci drogą tą codziennie porusza się blisko 200 tysięcy aut. Mimo ogromnego zagrożenia, nie doszło do tragedii. 

Śląscy policjanci opublikowali nagranie, które zarejestrowało ten niebezpieczny incydent drogowy.
ZOBACZ FILM
 


Wjechałeś na autostradą lub drogę ekspresową pod prąd? Policja radzi co robić w takim przypadku!

Mimo czytelnego oznakowania i konstrukcji drogi, która wymusza prawidłowy kierunek jazdy, nadal dochodzi do przypadków wjazdu pod prąd na drogi ekspresowe i autostrady. Takie sytuacje stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego.

Jeżeli dojdzie do pomyłki i kierowca zorientuje się, że jedzie pod prąd, powinien niezwłocznie zastosować się do następujących zaleceń

  • - należy natychmiast się zatrzymać, najlepiej na pasie awaryjnym, możliwie jak najdalej od osi jezdni
  • - włączyć światła awaryjne, opuścić pojazd z zachowaniem szczególnej ostrożności i schronić się za barierą ochronną.
  • - powiadomić służby drogowe lub policjantów, by uzyskać pomoc w bezpiecznym wycofaniu się z niebezpiecznej sytuacji.


Policjanci stanowczo odradzają samodzielne próby zawracania – to może tylko pogorszyć sytuację i doprowadzić do tragedii.

Najlepsza infrastruktura drogowa nie zastąpi uwagi i koncentracji kierowcy. Kluczowe znaczenie ma tzw. czynnik ludzki – skupienie, obserwacja oznakowania, geometrii drogi i zachowania innych uczestników ruchu. Ostrożność i odpowiedzialność za kierownicą mogą uratować życie.



Zobacz inne wiadomości tego autora: