Najbardziej kartoflany dzień w roku, czyli Dzień Kartofla w skansenieWojtek ŻegolewskiWojtek Żegolewskipoglądowe - pixabay.com

Najbardziej kartoflany dzień w roku, czyli Dzień Kartofla w skansenie

Tak kartoflanego święta nie ma w całym regionie. Już w najbliższą niedzielę, 22 września w chorzowskim skansenie odbędzie się Dzień Kartofla. To jeden z najbardziej obleganych eventów w muzeum - więc spodziewane są tłumy. Będą też potrawy z ziemniaka, kartoflane zabawy i obrzędy, a o 14 30 na scenie wystąpi Dygająca Kapela.

22 września o godzinie 12.00 w Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” rozpocznie się coroczna impreza plenerowa “Dzień Kartofla”. Wydarzenie, które od lat przyciąga tłumy miłośników tradycji i dobrej zabawy, stanowi wyjątkową okazję do zapoznania się z dawnymi obyczajami, spróbowania regionalnych przysmaków i uczestnictwa w wielu atrakcjach przygotowanych przez organizatorów.

– Podczas “Dnia Kartofla” goście będą mogli wziąć udział w tradycyjnych czynnościach związanych z jesiennymi pracami gospodarskimi. Spróbują swoich sił w kiszeniu kapusty i jej ugniataniu, usłyszą jakie zajęcia dawniej zajmowały gospodynie podczas jesiennych wieczorów, a także samemu, za pomocą kopaczki, wykopią ziemniaki z pola – zapowiada Paulina Cius-Górska – dyrektor muzeum.

W zagrodzie z Panewnik stanie plenerowa kuchnia, w której z pomocą dawnych narzędzi – szatkownic, ubijaków, beczek –  pod czujnym okiem pracowników goście samodzielnie przygotują, a następnie ugniotą i ukiszą  kapustę.  Na polu za spichlerzem z Wojkowic odbędą się tradycyjne wykopki – niezawodny Ursus 330, bronami rozkopie ziemię, a nasi goście będą mogli wyzbierać ziemniaki. Chętni będą mogli także wykopać bulwy za pomocą kopaczek.

Dla uczestników imprezy tradycyjnie przygotujemy kartofle z parownika. Będzie też możliwość upieczenia jabłek na ognisku lub zebranych kartofli.

Gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotują różnorodne dania z ziemniaków, które z pewnością zadowolą każde podniebienie. Nie zabraknie placków ziemniaczanych, babek ziemniaczanych, kartfolanki, klusek, pieczonek i ziemniaków podawanych na różne sposoby z dodatkami oraz wielu tradycyjnych przysmaków zarówno tych na słodko jak i na słono. Na stoiskach będzie można także kupić m.in. wędliny, sery, ciasta, wypieki i miody a także wyroby rzemieślnicze i rękodzieło.

Święto kartofla to zabawa ale i edukacja – przedstawiciele Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego opowiedzą o historii, odmianach i metodach uprawy ziemniaka. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o roślinie, która od wieków stanowiła podstawę diety w regionie. Posłuchamy też o dawnym życiu na wsi w okresie jesiennym i kuchni, która była charakterystyczna dla tego okresu.

Całość wydarzenia poprowadzi Marek Szołtysek, znany propagator kultury śląskiej, który zadba o to, aby atmosfera była pełna humoru i dobrej energii.

Równolegle do Dnia Kartofla odbywać się będzie wydarzenie muzyczne –Wieś Tańczy Śpiewa przy robocie

 

Dzień Kartofla/ Wieś tańczy i śpiewa

 

12.00 – otwarcie imprezy Marek Szołtysek

12.20 – ODR Mikołów – prelekcja „wszystko czego nie wiemy o ziemniakach a chcielibyśmy się dowiedzieć – uprawy, odmiany i zastosowania w kuchni”

12.40 – przejście na pole – pokaz pracy ciągnika, wykopki

13.20 –prelekcja „prace jesienne na Wsi”

13.40 – pokaz szatkowania i deptania  kapusty w zagrodzie z Panewnik

14.00-  prelekcja Wojewódzki  Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach Czy ziemniak może chorować na raka?

14.15 – wydawka ziemniaków z parownika

14.35 – „Dygajaca Kapela”

15.10 – Zespół „Leśniaki”

16.00 – Zespół Folklorystyczny „Brynica”

16.35 – zespoły działające przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej – Dziecięca Kapela Spod Ochodzitej oraz Zespół Regionalny „MAŁA ISTEBNA” (przy współpracy z Fundacją „Dziedzictwo”)

17.40 – Kapela Dejcie Pozór POTAŃCÓWKA

 

Chałupa ze Strzemieszyc – Koło Gospodyń Miejskich “Stolarzowice”

Chałupa Sołtysa – Koło Gospodyń Wiejskich “Golce”

Chałupa z Goleszowa – Koło Gospodyń Wiejskich “Pradlanki”

Spichlerz z Wojkowic – warsztaty kartoflane dla dzieci

Kręgi ogniskowe – pieczone jabłka

Łąka przy kręgach ogniskowych – ziemniaki z parownika – wydawka o godzinie 14.15 (godzina przybliżona)

Pole za spichlerzem z Wojkowic  – wykopki

Zagroda z Panewnik – pokaz szatkowania i kiszenia kapusty

Mała Łąka – Koło Gospodyń Wiejskich “Poręba”

Namiot na małej łące – warsztaty malowania na szkle (15.00 -17.30)

Chałupa ze Zborowskiego – warsztaty malowania drewnianych skrzynek (13.30 – 16.00)



Zobacz inne wiadomości tego autora: