Pierwszy na Śląsku olejomat już działa!Wojtek ŻegolewskiWojtek ŻegolewskiW Bytomiu stanął pierwszy na Śląsku olejomat. Fot. UM Bytom

Pierwszy na Śląsku olejomat już działa!

Nie wiesz, co zrobić ze zużytym olejem? Kanalizacja to najgorszy z możliwych pomysłów. Czerwionka-Leszczyny na olej ustawiła specjalne pojemniki. O krok dalej poszedł Bytom.

Zużyty olej wylany do kanalizacji to same kłopoty. Zatyka rury, uszkadza kanalizację i szkodzi środowisku. Dlatego Bytom dołączył do akcji segregacji tego odpadu i już od poniedziałku, 7 kwietnia na parkingu przy ul. Pułaskiego 71, zużyty olej będziemy mogli oddać do olejomatu.

Olejomat w Bytomiu stanął na parkingu przy ul. Pułaskiego 71

Olejomat, który stanął na parkingu przy ul. Pułaskiego 71, to specjalna maszyna przeznaczona do segregacji zużytego oleju i tłuszczu jadalnego,  którą opracowała firma EMKA SA. Mogą z niej korzystać mieszkańcy i mieszkanki Bytomia.

– W naszym mieście na razie pojawił się jeden olejomat, do którego mieszkańcy będą mogli oddać zużyty olej spożywczy. To wyjątkowa inicjatywa, która pozwoli  każdemu z nas przyczynić się do redukcji zanieczyszczeń i ochrony środowiska – zachęca Zuzanna Kurczek, naczelniczka Wydziału Gospodarowania Odpadami Komunalnymi.

WSZYSTKO CO CHCECIE WIEDZIEĆ O EKOLOGII: MAGAZYN EKO EXPRESS W EXPRESS FM

Wprawdzie oczyszczalnie ścieków są zaprojektowane do radzenia sobie z różnymi rodzajami zanieczyszczeń, ale nadmiar tłuszczu może wpłynąć na ich działanie. Może prowadzić do zmniejszenia efektywności oczyszczania, a także zniszczenia bakterii i mikroorganizmów, które są kluczowe w procesie biologicznego oczyszczania. Z tych powodów zaleca się, aby oleje i tłuszcze spożywcze były odpowiednio usuwane, np. poprzez ich zbieranie i utylizację, a nie wprowadzanie ich do kanalizacji.

– Tłuszcze, oleje i inne substancje tłuste mogą prowadzić do poważnych problemów w systemach kanalizacyjnych. Wprowadzane do rur kanalizacyjnych, stopniowo gromadzą się na ich ściankach, tworząc tzw. bloki tłuszczowe, które utrudniają swobodny przepływ ścieków. W konsekwencji mogą powstawać poważne zatory, prowadzące do awarii infrastruktury, kosztownych napraw oraz zagrożeń dla środowiska naturalnego – mówi Marek Stajndor, wiceprezes Zarządu Bytomskiego Przedsiebiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.


Jak działa olejomat?

Aby skorzystać z olejomatu  trzeba zarejestrować się  w aplikacji Olejomaty, a następnie założyć konto,  które umożliwi udział w programie zbierania zużytego oleju spożywczego (UCO). Aplikacja jest bezpłatna, dostępna w App Store / Google Play.

Następnie olejomat wyda nam pustą butelkę, wytworzoną z ekologicznego materiału, wytrzymującą wysoką temperaturę oleju. Średni czas trwania zbiórki oleju w gospodarstwie domowym, to półtora miesiąca. Pełną butelkę, z pomocą aplikacji oddajemy do olejomatu, a na nasze konto w trafiają punkty, które możemy wymienić na ekologiczne nagrody, jak np. sadzonki drzew.

W aplikacji można również znaleźć instrukcje prawidłowej zbiórki, zlokalizować najbliższy olejomat i przeczytać wiele materiałów edukacyjnych poświęconych ekologii i ochronie środowiska.

Za każdą oddaną butelkę otrzymasz 100 punktów na swoje konto. Po zebraniu 300 punktów możesz je raz w roku wymienić na nagrodę.

 



Zobacz inne wiadomości tego autora: