Policjanci zastrzelili agresywnego psa
Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach
Piotr FilasPiotr Filas

Policjanci zastrzelili agresywnego psa

Funkcjonariusze z Tarnowskich Gór musieli użyć broni podczas interwencji w rejonie ul. Parkowej. Duży pies zaatakował tam dwóch mężczyzn - jeden z nich trafił do szpitala.

Zgłoszenie wpłynęło do policjantów dzisiaj przed godz. 5.00. 44-letni mężczyzna zastał przed wejściem do swojego budynku dużego, czarnego psa nieznanej rasy, który uniemożliwiał mu dojście do drzwi. Podczas próby przepędzenia psa, zwierzę go zaatakowało, pogryzło, a następnie uciekło w nieznanym kierunku.

Gdy patrol przyjechał na miejsce okazało się, że kilka posesji dalej, ten sam pies zaatakował innego mężczyznę. W tym przypadku sytuacja była o wiele poważniejsza - pies ugryzł 34-latka między innymi w twarz i mężczyzna musiał trafić do szpitala.

Policjanci odnaleźli psa na sąsiedniej posesji - warczał i zachowywał się agresywnie. Na miejsce wezwali rakarza, ale ten - mimo wielu starań - nie był w stanie go schwytać. Kilkukrotne próby i wykorzystanie dostępnych środków niestety nie przyniosło skutku, a rozwścieczony pies ruszył w kierunku mundurowych. Wtedy, w obliczu bezpośredniego zagrożenia życia, zgodnie z procedurami wykorzystali oni broń służbową, skutecznie unieszkodliwiając zwierzę.

Funkcjonariusze, przy współpracy z powiatowym lekarzem weterynarii, ustalają teraz właściciela zwierzęcia i okoliczności, w jakich pies wydostał się na ulice miasta bez nadzoru.


Policjanci przypominają podstawowe zasady bezpiecznego postępowania w sytuacji, gdy mamy do czynienia z agresywnym psem:
Stań, nie uciekaj,
Nie patrz psu w oczy,
Nie okazuj strachu, mimo że to trudne,
Nie odwracaj się tyłem do psa, zwłaszcza, jeśli jest duży. Jeśli skoczy na plecy, może przewrócić nawet dorosłego, a dziecko bez trudu,
Ustaw się do psa bokiem na lekko rozstawionych nogach. To pozwoli Ci lepiej utrzymać równowagę,
Jeśli pies zaatakuje, trzeba odgrodzić się od niego dostępnymi przedmiotami, 

W przypadku ataku, dla zminimalizowania obrażeń, należy przyjąć tzw. pozycję żółwia:
Spleć dłonie do wewnątrz
Schowaj kciuki do środka
Załóż ręce na kark
Osłoń nimi także uszy
Kucnij
Przyciągnij głowę do kolan.

Po czym poznać, że pies jest agresywny?
Ma najeżoną sierść, położone uszy, sztywne nogi, uniesiony ogon, warczy, szczeka, pokazuje zęby, skacze dookoła osoby, którą osacza.



Zobacz inne wiadomości tego autora: